Víte, jak se správně obléknout?

Jak si nasadit na hlavu čepici nebo navléknout rukavice víme asi všichni. Ale víte také, jak správně vybrat a následně vrstvit sportovní oblečení, aby plnilo svou funkci a zajistilo vám co možná největší pohodlí? Sepsali jsme pár základních a důležitých bodů, které se vám mohou hodit.

Proč vrstvit?

Lidské tělo se cítí nejlépe, když si udržuje svou optimální teplotu – nepociťuje chlad nebo se naopak nepřehřívá. Při jakékoliv fyzické aktivitě vyrábí naše tělo tepelnou energii v přímé úměře k výkonu, tedy čím intenzivnější pohyb, tím více vyrobeného tepla. Zároveň produkuje pot jako systém ochlazení, aby zabránilo přehřátí organismu. Termoregulační systém funguje u každého člověka jinak a produkce tepla i potu se liší na různých partiích těla. Cílem vhodně zvoleného funkčního oblečení je udržet co nejpřirozenější tělesné mikroklima, zkrátka, aby nám nebylo ani chladno, ani horko.

Každá z vrstev má v závislosti na vlastnostech svou specifickou a nezaměnitelnou funkci. Pokud jednu vynecháme nebo použijeme nevhodný materiál, nebudou fungovat ani další vrstvy a celý systém přestane dávat smysl.

První vrstva – rychleschnoucí

Základní vrstvou označujeme funkční prádlo, které se obléká přímo na tělo a mělo by těsně přiléhat. Jeho úkolem je absorbovat pot a zároveň ho rychle odvádět do dalších vrstev oblečení, díky čemuž udržuje tělo v teple a suchu. Mezi nejčastěji používané materiály patří syntetická vlákna, jako například polyester, který velice rychle schne a umožňuje pracovat i s tvary vláken pro efektivní fungování.

Velice vhodnou přírodní alternativou je Merino vlna, která izoluje i při zvlhnutí, nepřejímá pachy, ale nevýhodou je vyšší cena a větší náchylnost materiálu k poškození. Třetí možností je kombinace syntetiky a Merino vlny, která spojuje nejlepší vlastnosti obou materiálů a je označována jako nejfunkčnější varianta.

Produkty: spodní prádlo, tílka, trička s krátkým či dlouhým rukávem, cyklistické dresy, termo-prádlo

první vrstva

Druhá vrstva – izolační

Do této kategorie spadají svetry a mikiny, které funkčně podporují vrstvu první, pokračují v transportu vlhkosti směrem od těla, ale zároveň izolují a brání ve ztrátě vyprodukovaného tepla. Syntetická vlákna zapletená do jemného úpletu nabízí vysokou pružnost a lehkou ochranu proti větru.

Produkty: mikinybundy

druhá vrstva

Třetí vrstva – oteplovací

Vysoká výhřevnost a ochrana proti mrazu. To jsou hlavní požadavky na oteplovací vrstvu, kterou si můžeme obléct buď navrch nebo pod nepromokavou bundu v závislosti na povětrnostních podmínkách. Oteplovací bundy dělíme dle druhu použité výplně. Výhodou syntetické výplně je nižší cena, schopnost tepelné izolace i při navlhnutí, je však hůře sbalitelná. Přírodní výplň z husího nebo kachního peří vyniká svou lehkostí a v porovnání s ostatními materiály nabízí nejvyšší výhřevnost. Třetí variantou je zateplení vlněné, která se svým vzhledem i vlastnostmi podobá syntetice, ale nabízí výhody přírodního původu.

Produkty: zateplené bundy s výplní

Čtvrtá – ochranná

Pod čtvrtou vrstvou si představme svrchní bundy a kalhoty, které chrání spodní oblečení před mechanickým poškozením v terénu. Její hlavní úlohou je zabránit promoknutí a profouknutí. Zároveň však musí být dostatečně prodyšná a odvětrávat nahromaděné teplo, jinak by hrozilo, že se budete cítit jako ve skleníku.

Produkty: softshellové bundy a vestybundy na běžkykalhoty odolné proti větru

čtvrtá vrstva

Doplňky – funkční a zkrášlovací

Poslední a nepostradatelnou součástí každého správně poskládaného sportovního outfitu je funkční doplněk, který vše příjemně doladí. Čepice, čelenky, nákrčníky, rukavice, ponožky – i tady je zapotřebí dbát na výběr vhodného materiálu. Vlastnosti by se měly podobat první a druhé vrstvě, čili prodyšnost a případně tepelná izolace. Pamatujte, že pocitová teplota je individuální a pro každou aktivitu a povětrnostní podmínky se hodí jiná kombinace.

Produkty: čelenkyčepicešátkynákrčníky

doplňky

Zkoušejte, testujte, kombinujte a zjistěte, co funguje nejlépe právě pro vás.

Tým Eleven

Líbil se vám článek?

ANO