Jak si bezpečně užít běh za tmy? Buďte vidět!

S podzimem začíná období, kdy kromě stupňů na teploměru ubývá i světlo. Brzká odpolední tma je pro mnoho z nás často hlavním důvodem pro ukončení venkovního sportování. Je to ale ohromná škoda, protože právě podzim je ideální období k regeneraci po všech běžeckých nebo cyklistických závodech. Aby mělo běhání ve tmě své nezaměnitelné kouzlo a zároveň jste zůstali v bezpečí, stačí dodržet pár jednoduchých pravidel.

Buďte vidět

Být viděn je ve tmě to nejzásadnější pravidlo ze všech. V dnešní době existuje spousta možností, jak být ve tmě nepřehlédnutelný. Výběr závisí na tom, jestli se pohybujete na osvětlených cestách nebo v terénu, kde žádné osvětlení není.

 • čelovka

  Čelovku vybírejte podle toho, kde běháte. Pokud běháte v terénu nebo mimo pouliční osvětlení, budete potřebovat kvalitní čelovku s vyšším výkonem. Ideálně takovou, na které si můžete nastavit, jak daleko svítí. Ať už běháte ve městě nebo lese, respektujte lidi, které potkáte a nesviťte jim do očí. Je fajn, když pozdravíte a usmějete se, ale pokud jim čelovkou vypálíte oči, tak vám určitě nepoděkují.
 • reflexní prvky

  Samozřejmostí by měly být reflexní prvky na oblečení. Ty nevyužijete pouze při sportu, ale hodit se budou i při chůzi podél silnice. Reflexní prvky najdete v záševkách nebo jsou nyní často přímo na látce, např. ve tvaru stříbrných puntíků atd.
 • blikačky

  Čelovka vám sice zajistí, že vidíte a z určitých úhlů vás vidí i kolemjdoucí, ale abyste byli opravdu vidět, je dobré čelovku doplnit dalšími prvky. Nejjednodušší variantou jsou blikačky. Nejsou drahé, můžete je připnout kamkoliv na oblečení nebo batoh, a tím pokryjete všechny úhly vašeho těla. Nevýhodou je rychlé vybíjení při jejich častém používání.
 • světelná vesta

  Světelná vesta je nejbezpečnějším prvkem pro to, abyste byli vidět. Vesty mají často univerzální velikost. Protože jsou umístěny na celém trupu (zepředu, zezadu, na bocích), jste viditelní ze všech stran. Viditelnost je mnohem větší než u reflexních prvků, které jsou viditelné až po osvícení. V naší nabídce najdete vesty s unikátní českou technologií SUNFIBRE, kterou využívají pro svou vysokou účinnost a odolnost například záchranné složky nebo armáda. Výkonná LED dioda svítí do speciálních optických vláken, které vyzařují světlo do všech směrů po celé své délce. EquiRay je první vestou, která tuto technologii přináší sportovcům. Patří mezi nejvýkonnější na světě, zaručuje viditelnost až do tří kilometrů, v mlze nebo dešti dosahuje nesrovnatelně delší viditelnosti než konkurenční produkty a vedle vysoké odolnosti je i pratelná.

Pamatujte na to, že před vyběhnutím byste si měli zkontrolovat, zda všechno svítí tak, jak má, abyste v polovině trasy nebyli zaskočeni, že vám např. čelovka v lese přestala svítit.

beh1

Běhejte tam, kde to znáte

Pokud běžíte ve tmě za umělého osvětlení, bude se vám hodit, že se pohybujete v místech, která znáte za denního světla. Nepřekvapí vás kořen nebo kámen na cestě, budete vědět, kde jsou díry v cestě nebo silnici a eliminujete tím případné úrazy.

beh2

Nedívejte se pod nohy

Dívat se ve tmě pod nohy, je nejlepší způsob, jak si ublížit. Nevnímáte okolí, a ani nevíte, kam zrovna běžíte. Světlo osvítí prostor cca 25 m před vámi a vedle cesty. Máte tak dost času pro volbu správného směru a došlapu. Když se budete dívat pod nohy na kořeny a kameny, budete muset reagovat až v momentě, kdy o ně zakopnete.

Užijte si klid

Speciálně ve tmě bychom se měli soustředit na naše okolí ještě víc. Běžec se spoléhá hlavně na své oči. Ty mu umožní vnímat cestu a upozorní ho na překážky. Ve tmě nejsou ale oči 100% a je dobré se spolehnout i na uši. Sluch nás může varovat, když nám křupne led pod nohama nebo na větev obalenou sněhem.

beh3

Ať už vyběhnete za tmy nebo denního světla, svůj běh si užijte bez ohledu na to, zda běžíte závod nebo pro radost.

Tým Eleven

Líbil se vám článek?

ANO